Азијске свеске вол. 7, бр 1/2021
Геополитичке поделе Медитерана и утицај Кине на њих
Кључне речи: Други хладни рат, униполарност, биполарност, геополитика.
Продаја уживо преко интернета и модел ланца снабдевања у Кини: Студија случаја Таобао платформе за пренос уживо преко интернета
Кључне речи: продаја уживо преко интернета, модел ланца снабдевања, регионални економски развој
Говор мржње и друштвена структура у Јапану: Ко и зашто спроводи „говор мржње“?
Говор мржње у Јапану утуче на друштвену структуру једнако озбиљно као и другим земљама. Посебност говора мржње у Јапану има две димензије у овом чланку. Једна је модерна историја Јапана. То значи да је говор мржње укорењен према Корејцима који су живели у Јапану од почетка 20. века или после Другог светског рата. Још једна је „мишљење“. То значи да проблем говора мржње једва почиње да испливава на површину јер се широко мисли и верује у идеју да је Јапан хомогена нација. Овај чланак се бави позадином говора мржње у Јапану и тврди да говор мржње води ка подељеном друштву.
Кључне речи: говор мржње, етницитет, Zaitokukai, Корејци
Механизми регионалне сарадње у Централној и Јужној Азији – Организација за економску сарадњу (ECO) и Јужноазијска асоцијација за регионалну сарадњу (SAARC)
Економски, политички, културни, као и укупан друштвени развој земаља Централне и Јужне Азије, у великој мери зависи од тога како ове државе сарађују у бројним областима од заједничког интереса. Регионалне интеграције и регионална сарадња држава Централне и Јужне Азије постале су веома важне у последњих неколико деценија, посебно након стицања независности централноазијских република. Ово је веома важно како због истовремених актуелних трендова глобализације, с једне, тако и због ширења регионализма у свету, с друге стране. Изузетно, за ове земље, питање регионалне сарадње је одувек било приоритет, посебно зато што оба региона – Централну и Јужну Азију – карактерише велики број отворених политичких, економских, територијалних и етничких питања, као и претњи миру и безбедности услед тероризма. У таквим околностима, регионална сарадња се види као један од основних начина за решавање ових проблема.
Кључне речи: регионализам, регионална организација, регионална сарадња, Организација за економску сарадњу, Јужноазијска асоцијација за регионалну
сарадњу
Политика азијских земаља по питању независности Косова*
Самопроглашена Република Косово* прогласила је независност од Републике Србије фебруара 2008. године. Иако је ова одлука донета једнострано, супротно одредбама важеће резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених Нација и нормама међународног права, она је подржана од стране Сједињених Америчких Држава и њених савезника, а под њиховим притиском, и од великог броја других земаља. Иако се у западним политичким круговима питање независности Косова* третира као завршена ствар, у реалности ствари стоје доста другачије.
Кључне речи: Косово, признање, Резолуција 1244, међународно право,
Aзија